Dzień 2 wyzwania – dniem pracy z poczuciem własnej wartości. Już drugiego dnia wyzwania poruszam ten temat ponieważ poczucie własnej wartości determinuje jakość naszego życia. I dobra wiadomość jest taka, że można nad nim pracować. Dlatego zaczynamy!

Napisz na pięknej kartce, którą schowasz do kalendarza/ portfela/ notatnika

5 rzeczy za które siebie lubisz, podziwiasz, cenisz.

Śmiało. Zrób to dla siebie. Odrzuć skromność. Odrzuć wstyd. Odrzuć niepewność. Popatrz na siebie z miłością. Jak na najlepszego przyjaciela. W końcu z nikim nie spędziłaś/ spędziłeś tyle czasu co ze sobą. I w przyszłości nikt tego też nie przebije.

Polubienie siebie to inwestycja w relację o najwyższym poziomie gwarancji zwrotu nakładów.

Dlatego fajnie doprecyzować – jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś/ zrobiłeś – co jest w Tobie fajnego. Bo znanie swoich silnych stron pozwoli Ci częściej z nich korzystać.

Znanie swoich silnych stron jest elementem poczucia własnej wartości.

No właśnie. A teraz kilka pytań do zastanowienia się.

  • Czym właściwie dla Ciebie jest poczucie własnej wartości? Gdybyś miała/miał własnymi słowami to nazwać?
  • Zastanów się chwilę co charakteryzuje, jak zachowuje się osoba o wysokim poczuciu własnej wartości?
  • Kiedy czułaś/czułeś, że masz wysokie a kiedy niskie poczucie własnej wartości?
  • Czy znasz w otoczeniu osobę, która charakteryzuje się wysokim poczuciem własnej wartości? Po czym to poznajesz?

Najbardziej intuicyjna odpowiedź dotyczy tego jak widzimy samych siebie. Czy ocena nas samych zawiera więcej pozytywnych aspektów czy jednak w większości oceniamy siebie i swoje postępowanie krytycznie, negatywnie? Jednak to nie wszystko. Wielu badaczy pewności siebie podkreśla, że ważną kwestią jest szacunek do siebie samego. To, jak siebie traktujemy. To co do siebie czujemy. Ale też ważne dla poczucia własnej wartości jest to jak postrzegamy siebie w relacjach, do czego dajemy sobie prawo a do czego nie. Również umiejscowienie kontroli jest bardzo ważne. Jeżeli mamy przekonanie, że wiele od nas zależy, jeżeli czujemy swoją sprawczość, jeżeli mamy zaufanie do siebie, że damy sobie radę pomimo przeciwności losu – to jest duża szansa, że jesteśmy szczęśliwcami posiadającymi wysokie poczucie własnej wartości. I bardzo ważne. Nie ten co krzyczy i udowadnia na każdym kroku jaki jest super – będzie miał wysokie poczucie. Tylko ten kto zupełnie niczego, nikomu nie musi udowadniać. Bo sam dla siebie zna swoją wartość.

ZADANIE DODATKOWE – DLA CHĘTNYCH/ AMBITNYCH

Jak jest z Twoimi słabymi stronami? Każdy je ma. Więc nie pytam Cię o nie złośliwie. Chcę tylko rozprawić się z nimi – by nie zaprzątały nam głowy w 2019:)) lub jak najmniej.

Zobacz czy możesz coś z nimi zrobić. Jeżeli tak – to zastanów się co. Jeżeli nie – to zaakceptuj je. Szkoda czasu i energii na coś na co nie masz wpływu. Zresztą – głównie będziemy pracować z tymi silnymi. Mam nadzieję, że masz je już spisane na kartce. To najważniejsze co musisz dziś zapamiętać. Te pięć Swoich silnych stron.

To co? Dzielimy się? Niech świat się dowie! Pokażmy światu co w nas najlepsze!

To ja zaczynam! Ale liczę też na Ciebie:)

Ja lubię siebie za:

Poczucie humoru

Lojalność

Życzliwość

Kreatywność

Pozytywne usposobienie.

 

Teraz Twoja kolej.