lęk

NA TAPCZANIE SIEDZI LĘK.

Już wiem co stoi na przeszkodzie do spełniania marzeń. I wiem co trzeba z tym zrobić. Chciałam zapytać jak jest z Waszymi marzeniami? Spełniacie? Realizujecie? Bo moje długo czekały na półce zapakowane i owinięte wstążeczką nazywaną LĘKIEM. No właśnie. Lęk.

Co jakiś czas zdejmowałam marzenia z półki, otrzepywałam kurz, głaskałam tęsknym wzrokiem i za nic w świecie nie mogłam się odważyć by zmierzyć się z lękiem, który oddzielał mnie od marzeń.

****

I w zasadzie nie jest to nic z czym fajnie się jest afiszować. I chyba nie tylko ja jakoś nie obnoszę się ze swoim lękiem. W każdym razie niech Ci się nie wydaje, że tylko Ciebie on powstrzymuje przed działaniem. Że tylko Ciebie się uczepił i tylko Tobie uprzykrza życie. Wszyscy się lękamy. I w zależności od tego jak bardzo będziemy zmotywowani do działania na tyle mocno będziemy w stanie stawić czoło lękom. W związku z tym – wracamy do podstawowego pytania jakie powinno towarzyszyć nam przez całe życie: Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu. Jeżeli lęk będzie towarzyszył Ci w osiągnięciu właśnie celu zbieżnego z tym co jest najważniejsze – to dasz radę.

Stąd pytajmy na każdym kroku nasze serce o to czego pragnie. Jeżeli na drodze do osiągnięcia tego stoi lęk – to znaczy, że stoimy właśnie przed właściwą bramą, która prowadzi do naszych prawdziwych diamentów. Jest to właściwa droga do samego siebie.

No a czym dla Ciebie jest lęk?

By lepiej namierzyć tego jegomościa warto sobie uświadomić jego dwie składowe:

  • lęk jako zespół objawów, nieprzyjemnych takich jak: przyspieszona praca serca, przyspieszony oddech, pocenie się, nerwowe odruchy, ścisk w żołądku (tu chyba każdy ma swoją wyliczankę)
  • oraz NASZE MYŚLI. Nasze przekonania.

Warto sobie uświadomić, że to nasze myśli uruchamiają te nieprzyjemne odczucia w ciele, które nazywamy lękiem. Ja czuję lęk jak od rąk zaciska mnie do wewnątrz.

****

Czy myślisz, że jest wyjście by  nie czuć lęku??

Otóż jest! Brzmi banalnie. Wystarczy być tu i teraz.

Niby wszędzie to słyszymy – ale jakoś nie docierała do mnie wartość tego stwierdzenia dopóki nie uświadomiłam sobie, że będąc całą sobą w chwili obecnej nie ma lęku. Lęk pojawia się dopiero wtedy gdy umiejscawiamy siebie w przyszłości. Gdy zaczynamy sobie wyobrażać co nas może spotkać i tym samym uruchamiamy naszymi myślami niepokój. Zgadzasz się z tym? Jeżeli tak to rozpoznaj myśli które uruchamiają Twój lęk. Co myślisz o przyszłości, że pojawiają się objawy z ciała, które uświadamiają Ci, że się lękasz.

Masz już ?

Nie wiem czy są inne drogi by rozprawić się z lękiem. Ja wiem, że nie jest to szybka sprawa. Ale bezdyskusyjnie z czym musimy się liczyć to z tym, że trzeba się pożegnać z unikaniem dyskomfortu. Jest to konieczne by zanurzyć się w te myśli i schodzić coraz to niżej wyobrażając sobie co może najgorszego się Ci przydarzyć, aż dojdziesz do momentu że już nie będzie możliwości zrobić ani jednego kroku dalej.

Pozwól sobie to poczuć.

Rozpoznaj dokładnie jakimi myślami karmisz swój lek.

Poczucie tego jest uzdrowieniem. Jeżeli będziesz od tego uciekać – lęk Cię nigdy nie opuści. Jeżeli też masz marzenia. Jeżeli też opasałaś je lękiem – co powiesz na to by uświadomić sobie, że to tylko twoje myśli. A potem zanurkować w tym co się może najgorszego wydarzyć. I wiesz co chce Ci powiedzieć na koniec??

Że najczęściej – nigdy nie wydarza się to czego się obawiamy. Miłego dnia.

lęk lęk lęk lęk lęk lęklęk lęk lęk lęklęk lęklęk