koło życia

Zróbmy dziś koło życia. Po to by nasze życie nie stało się błędnym kołem bo jak wiemy, życie kołem się toczy. A ziemia też toczy swój garb uroczy bo tak toczy się los! (kto wie z jakiej to piosenki albo kto napisał te słowa? Wybaczcie mi – ale to z racji wieku:))

A Twoje życie jak się toczy?

Odpowiedzią na to pytanie jest to kim dzisiaj jesteś i co masz teraz. Dlatego rozejrzyj się wokół siebie. Jakich masz przyjaciół, kto jest blisko Ciebie, jak wyglądasz, jak mieszkasz, gdzie pracujesz?

Wszystko to – jest efektem tego na co Cię było stać do dziś. Tak umiałaś pokierować swoim życiem by dojść właśnie tu. Na część rzeczy nie miałaś wpływu. Ale na większość z pewnością tak. Wobec tego nasuwa się pytanie – czy kierowałaś swoim życiem świadomie? Czy to jest zamierzony efekt bycia w tym miejscu? Mam nadzieję, że w większości tak. Ja jednak nie byłam taką szczęściarą. Szczęście moje polegało na tym, że dotoczyłam się do momentu – w którym mogłam już tylko zrobić zwrot. Zawodowo byłam w miejscu w którym zupełnie nie chciałam być i głównie ten jeden niesatysfakcjonujący mnie obszar rzutował i rozlewał moją „nieszczęśliwość” na pozostałe. Cierpieli wszyscy wokół mnie. Najbardziej bliscy.

Tyle o mnie. Bo ja już jestem na prostej i toczę się już we właściwym kierunku. (ach jak bym chciała by to toczenie się było tylko czystą przenośnią a nie efektem grillowania od wiosny).

Teraz Ty przyjrzyj się jak wygląda Twoje życie. Poświęć chwilę sobie, zrób swoje koło życia, a może już dziś świadomie zmienisz swoją przyszłość? Jakże prosto dajemy się wrzucić w gonitwę gaszenia pożarów dnia codziennego. Komu zdarza się sprintem przebiec dzień i nawet nie wyhamowywać w drodze do łóżka? Tak, że dzień za dniem się toczy?

Wszyscy znają żart o bieganiu z taczką?

****

Na budowie pracownik biega w pocie czoła z taczką. Raz w jedną stronę, raz w drugą. Spocony, Z godziny na godzinę słabnie ale widać wysiłek z jakim stara się nie przestawać biegać.

W końcu ktoś zadaje mu pytanie

– A Ty dlaczego tak z tą pustą taczką latasz?

– Nie widzisz, że taki zapierdol, że nie ma czasu załadować?

****

Mnie on zawsze tak samo śmieszy jak i smuci. Widzę mnóstwo osób wokół siebie z pustymi taczkami. Brakuje nam czasu na spokój i wyciszenie byśmy mogli zastanowić się nad tym co dla nas w życiu jest najważniejsze. I czy to z czym biegamy dziś na własnej taczce – jest związane z tym co chcemy w naszym życiu osiągnąć, kim chcemy być, co chcemy mieć?

Trudno jest wiedzieć czy mamy załadowaną taczkę – jeżeli nie wiemy czym jest dla nas nasze życie i jaki jest cel naszego życia?

To nie jest łatwe pytanie a odpowiedź wymaga dużego wglądu w siebie. Jednak ja widzę po sobie, że warto szukać tej odpowiedzi. I już szukanie jej nas wzbogaca.

Ale to co każdy może zrobić już dziś to przyjrzeć się różnym obszarom swojego życia (robiąc koło życia) i zobaczyć je całościowo. Tak trochę z lotu ptaka. Taka konfrontacja z rzeczywistością w szerszym ujęciu daje wyraźniejszą perspektywę.

KOŁO ŻYCIA.  Zapraszam Cię TERAZ do narysowania Twojego własnego koła życia. Jedynym warunkiem by to ćwiczenie Ci posłużyło – to zdobycie się na szczerość z samą sobą.

 1. Narysuj koło
 2. Podziel je na 8 równych części i podpisz je kolejno:
  • Standard życia
  • Życie zawodowe
  • Pieniądze
  • Zdrowie i sprawność fizyczna
  • Przyjaciele
  • Rodzina
  • Rozwój osobisty
  • Rozrywka i rekreacja

3. A teraz zamaluj każdą cząstkę w takim stopniu w jakim czujesz zadowolenie w poszczególnych elementach życia.
4. Popatrz teraz na swoje koło i odpowiedz na pytania.

Czy coś Cię zaskoczyło?

Czy dokładnie tak wiedziałeś, że rozkłada się poziom zadowolenia z Twojego życia?

Czy zdawałeś sobie sprawę z obszarów z których jesteś najbardziej i najmniej zadowolony?

Czy największe zadowolenie jest w tym kawałku życia, który jest dla Ciebie najważniejszy?

Co czujesz gdy patrzysz teraz na swoje koło życia?

Która z zaznaczonych części w największym stopniu wpływa na pozostałe?

W których obszarach chciałbyś najszybciej zwiększyć poziom swojego zadowolenia i dlaczego?Co możesz zrobić aby oczekiwany poziom satysfakcji osiągnąć?

I teraz najważniejsze pytanie?

Czy dziś już coś zrobiłaś – co może przybliżyć Cię do zwiększenia satysfakcji w obszarze, który wymieniłaś, że tego najszybciej wymaga?  I to pytanie pozwala nam się zatoczyć znowu do taczki by zadać sobie pytanie –  Czy na Twojej taczce dnia codziennego znajdują się czynności, które sprawią, że przeżyjesz życie realizując najważniejsze dla siebie wartości?

No właśnie.

Pytanie do codziennego powtarzania – bo życie kołem się toczy:) Bo nowy dzień wstaje , bo nowy dzień wstaje….

 

koło życiaMarynarka – ZARA Spódnica – ZARA Buty – RESERVED Zegarek – CLUSE Biżuteria – APART/ W.KRUK koło życia koło życia koło życia koło życia koło życia koło życia koło życia koło życia koło życia koło życia koło życia