Jak przetrwać trudne chwile Katarzyna Sadowska

Jak przetrwać trudne chwile?  Zapraszam Cię na mój i Twój pogrzeb. A wszystko po to by zobaczyć co jest w życiu naprawdę ważne. 

Dzisiejszy tekst dedykuję szczególnie osobom, które mają ciężki czas i zastanawiają się jak przetrwać trudne chwile. Ale wierzę też, że dzisiejszy wpis może być ważny dla każdego kto biegnie przez życie bez jasno ustalonej wizji końca.

Każde trudne wydarzenie, każdy smutek ma szansę nas przygnieść. Jednak to co chyba jest w tym najbardziej niedorzeczne to to, że może mieć to miejsce jeżeli sami na to zezwolimy. Z jednej strony sama się buntuję na takie słowa bo… Jak to? Przecież są sprawy, które są od nas niezależne, przecież to los pozostaje często nieubłagany. Nic innego w obliczu trudnego i smutnego wydarzenia jakim była śmierć mojej Babci nie przychodziło mi do głowy. Śmierć zawsze jest obarczona smutkiem najbliższych. Co można znaleźć w tym pozytywnego? Nawet jeżeli znajduje się rozsądne tłumaczenie, że było to jedyne rozwiązanie by zakończyć cierpienie spowodowane długą chorobą, nie uśmierza to bólu. Każdy z Was ma zapewne w pamięci ból po stracie kogoś bliskiego.

Jednak z takich momentów też można wyciągnąć coś dla siebie dobrego. Niemożliwe? Spróbujmy.

Ostatni tydzień minął mi na rozważaniach egzystencjalnych, złości na to, że tak został świat skonstruowany, że odchodzą osoby, które kochamy. W chwilach gdy przychodzi nam pożegnać się z kimś bliskim tak łatwo jest nam poczuć ulotność bytu.  Zobaczyć, że jesteśmy tu na chwilę. Że nasze życie jest skończone. Niby to wiemy. Czy jednak postępujemy i zachowujemy się tak jakbyśmy o tym pamiętali?

Spójrz na swój plan dnia dzisiejszego. Czy masz w nim tylko rzeczy pilne czy jednak wiesz co jest dla Ciebie ważne i zgodnie z tym masz zaplanowany dzień? Czy jednak wiesz co jest naprawdę dla Ciebie ważne?

Jak przetrwać trudne chwile?

Kiedy jest nam ciężko. Kiedy przeżywamy trudne chwile wykorzystajmy też ten czas. Smutek lubi wyciszenie. A to jest czas kiedy potrafimy być bardziej otwarci na znalezienie drogi do nas samych.  W momentach kiedy mierzymy się z tym, że czasu do przeżycia mamy jednak skończoną ilość i to jeszcze nikt z nas nie wie jaką – to właśnie są to momenty idealne na zrestartowanie ustawień naszych priorytetów życiowych. Spojrzenie czy to za czym gonimy każdego dnia jest ważne? Czy będzie się liczyło w dniu kiedy i nasz koniec nastąpi?

Wyobrażenie sobie swojej śmierci jest znanym ćwiczeniem, które pomaga wyłonić istotne dla nas wartości by stały się przewodnikiem dla dalszego życia. Jest ćwiczeniem, które wyznacza drogę do miejsca w którym będziemy chcieli być gdy czas nasz będzie dobiegał końca. Dziś mamy jeszcze wpływ na to by przeżyć to życie zgodnie z tym co się naprawdę dla nas liczy.

Zatem nie ignoruj tego ćwiczenia. Może się ono okazać najważniejszym ćwiczeniem dzięki któremu uzyskasz wizję końca. A taka perspektywa pozwala podejmować właściwe działania. Do przeżycia życia w pełni mogą prowadzić różne drogi. Ważne jednak by podążać we właściwym kierunku, by wiedzieć gdzie chcemy dojść.

Może nie jest to najprzyjemniejsze ćwiczenie – ale warto. Nie odkładaj go też na potem. Byś nie zostawił tego na moment kiedy będzie już za późno. Co powiesz na dziś wieczór? Nie mów, że nie masz czasu na to by nadać właściwy bieg swojemu życiu.

Ćwiczenie*

Usiądź wygodnie, w ciszy. Zamknij oczy. Wyobraź sobie, że jesteś na swoim pogrzebie. Wyobraź sobie, że jest on za 3 lata od dziś. Co chciałbyś by było w sercach ludzi, którzy przybyli by Cię pożegnać? Co chciałabyś/ chciałbyś usłyszeć od członków swojej rodziny, co od przyjaciół a co od współpracowników? Może jest jeszcze ktoś od kogo chciałbyś coś usłyszeć na temat swojego życia i tego jak je przeżyłeś? Zastanów się jak chciałabyś/ chciałbyś zostać zapamiętany? O jakich twoich osiągnięciach chciałabyś/ chciałbyś by wspomniano? Jaką córkę /żonę / siostrę…. jakiego męża/syna / brata chciałbyś ujrzeć w słowach wypowiadanych przez przybyłych?

Zanotuj koniecznie to co przychodzi Ci do głowy.

Oczywiście możesz zakończyć na przeczytaniu tego ćwiczenia. Jednak zapewniam, że jeżeli nie zrobisz tego to wpadniesz w wir życia. Bieżące sprawy, które będą wpadać do wykonania „na wczoraj” pochłaniać będą Twoje kolejne dni. Czy nie chcesz się upewnić, że to co robisz naprawdę się dla Ciebie liczy? Bo to co będzie efektem tego ćwiczenia, czyli wizja tego co chciałbyś usłyszeć na swoim pogrzebie – to jest definicja Twojego szczęścia, sukcesu, spełnienia.

Dziś nie jest jeszcze za późno by tą definicję doprecyzować.

Życzę Ci by każdy kolejny dzień był realizacją drogi, której kierunek właśnie dziś ustalisz.

Jak przetrwać trudne chwile Katarzyna Sadowska Jak przetrwać trudne chwile Katarzyna Sadowska Jak przetrwać trudne chwile Katarzyna Sadowska Jak przetrwać trudne chwile Katarzyna Sadowska Jak przetrwać trudne chwile Katarzyna Sadowska Jak przetrwać trudne chwile Katarzyna Sadowska Jak przetrwać trudne chwile Katarzyna Sadowska Jak przetrwać trudne chwile Katarzyna Sadowska Jak przetrwać trudne chwile Katarzyna Sadowska Jak przetrwać trudne chwile Katarzyna Sadowska Jak przetrwać trudne chwile Katarzyna Sadowska Jak przetrwać trudne chwile Katarzyna Sadowska

*Ćwiczenie to ma wiele wariantów. Zaprezentowane tutaj pochodzi z książki Stephen R. Covey – „7 nawyków skutecznego działania”

TOREBKA – FABIOLA

SPODNIE – STRADIVARIUS

BUTY – NIKE