bądź dla siebie dobra

Bądź dla siebie dobra.

Zadanie na dziś, które chcę by było moim stałym, codziennym „zadaniem na dziś”. Zadaniem, które będzie budziło się razem ze mną i kładło spać dopiero jak ja usnę. Od dziś będę żyć wg. zasady – bądź dla siebie dobra. Powszechnie przyjęło się sądzić, że każdy chce dla siebie jak najlepiej – ale czy tak właśnie jest? Gdyby tak było czy miałabym do siebie tyle zarzutów? Tyle nieustających porównań? Widzę też, że nie jestem w tym odosobniona. Od tylu wspaniałych, mądrych, ciekawych osób słyszę, że są nie tacy….jacy…..by chcieli. Dlaczego tak surowo się oceniamy? Innych usprawiedliwiamy a wobec siebie nierzadko pielęgnujemy gniew i wrogość?

Jeżeli znane jest Ci bycie niewystarczająco dobrym to spróbujmy wspólnie postawić pierwszy krok w kierunku bycia dla siebie dobrym. Na początek weźmy naszego krytyka i wyprowadźmy go na spacer – najlepiej w pole. Spróbujmy od samego rana nie dopuścić go do głosu. Tak myślę, że gnój nie zamilknie od razu, stąd proponuję do czasu obeznania się z tematem, uzyskać wsparcie dobrego Adwokata. Niech na dochodzące nas oceny, obraźliwą krytykę a może nawet i obelgi ze strony krytyka racjonalizuje te zarzuty. Np. krytyk próbuje wywrzeszczeć jaka jesteś beznadziejna – to oddaj głos Adwokatowi – niech spojrzy całościowo na sprawę. Czy oby faktycznie jesteś beznadziejna?

Adwokat bez problemu znajdzie argumenty, które świadczą o tym, że jesteś wyjątkowa. A to, że coś poszło nie tak? Czyż nie każdemu się zdarza? Czy to już nie daje nadziei na pomyślny wynik w przyszłości? Dla dobra sprawy niech Adwokat będzie bliski prawdy i realiów aż do bólu. Tak zupełnie szczerze niech nazwie sytuację dokładnie taką jaką ona jest. Niech zobaczy obraz całości, nie tylko ten jeden urywek. Niech przypomni zasadę wg. której zobowiązałam się żyć – a brzmi ona – bądź dla siebie dobra.

Mnie się udało zauważyć jak rozlewam znaczenie małej rzeczy na całość sytuacji. Jak bardzo generalizuję. Szczególnie jak ma coś być do bani to wszystko i zawsze. A przecież to niemożliwe. Więc wystarczy trzymać się prawdy. Na początek. A teraz Ty szczerze i z ręką na sercu przyznaj sama czy Adwokat nie miał racji? Czy nie jest on bliższy prawdzie niż nakręcony niczym katarynka krytyk, który wyrzuca z siebie wszystko jak leci bez zastanowienia?

Trzymając się kurczowo faktów – sytuacje okazują się już nie wypadać aż tak na naszą niekorzyść. Jeśli zauważymy, że nie zawsze nam się coś przytrafia, że nie zrobiliśmy czegoś najgorzej, że nie wszyscy są przeciwko nam a słowa nigdy to najczęściej nadużywamy – to pewnie okaże się, że nie zasłużyliśmy sobie na tak gorzkie słowa krytyki pod własnym adresem. Niech pierwszym krokiem bycia lepszym dla siebie będzie nazywanie rzeczy dokładnie takimi jakie są – to chyba nie może być trudne. Dlatego dziś będę dla siebie dobra. Jutro i pojutrze również obudzę się z tą myślą. Najlepiej już Zawsze.bądź dla siebie dobra bądź dla siebie dobra bądź dla siebie dobra bądź dla siebie dobra