Depresja po wakacjach - Katarzyna Sadowska

Wrzesień. Czy to jest jednoznaczne z przyzwoleniem na depresję po wakacjach /pourlopową depresję?

Czy wiecie, że obniżony nastrój po czasie pełnym słońca, odpoczynku, pysznego jedzenia, wspaniałych spotkań doczekał się własnej nazwy jak „holidays blues” czy właśnie depresja po wakacjach?

Naturalne jest to, że w momencie kiedy kończy się coś przyjemnego to mamy tego niedosyt, mamy chęć na więcej, mamy tęsknotę za tym co przeminęło. Dlaczego zatem nie przyjąć tego z należytym szacunkiem? Pocelebrować to, że mieliśmy wspaniały czas. Moim sprawdzonym sposobem przedłużenia wakacji i powolnej aklimatyzacji jest zatrzymanie smaków wakacji w kuchni. Po najlepszych, azjatyckich wakacjach w naszym rodzinnym życiu – jak chcemy uchwycić przyjemność z wspaniale spędzonego czasu gotujemy pad thai albo idziemy na mieście szukać smaków, które oferowała Tajlandia.

Jakie są inne sposoby na to by wrócić po urlopie i zniwelować tęsknotę za tym co już za nami:

  • jak zwykle dobrze zadbać o pewne rzeczy jeszcze przed samym urlopem jak np.
    • podomykanie spraw, które nam ciążą i do których wracanie przyprawia nas o ból głowy.
    • posprzątanie mieszkania by wrócić z wolną głową do czystego. (clear space = clear mind)
    • zaplanowanie dnia wolnego po powrocie – by nie od razu rzucać się w wir obowiązków
  • dobrze jest mieć świadomość tego, że pierwszy okres po urlopie jest zawsze mniej wydajny w naszym wydaniu – więc dobrze mieć to uwzględnione i zakładane plany wykonania zadań zredukowane.
  • cieszyć się i planować kolejne wypady np. weekendowe. Jest tyle miejsc jeszcze przez Ciebie nie odkrytych.

Oraz warto robić wszystko to co zawsze jest warto!

próbować nowych rzeczy,

mieć rytuały ułatwiające funkcjonowanie,

medytować, 

zdrowo się odżywiać,

zadbać o zdrowy sen,

zapewnić sobie ucztę intelektualną.

Co jednak zrobić jeżeli nasz nastrój mocno jest obniżony i poza tęsknotą za słońcem towarzyszy nam niechęć do tego do czego wróciliśmy? 

No właśnie. Warto się wtedy przyjrzeć miejscu w którym się znajdujemy. Oderwanie od rutyny, poddawanie się przyjemnościom, odpoczynek – to dobry czas na dopuszczenie do głosu wewnętrznych potrze. Tych, które nie zawsze w nadmiarze obowiązków mogą się przedrzeć na zewnątrz i zostać usłyszane. Życie jest z pewnością zbyt krótkie by udane były tylko 2 tygodnie urlopowe w roku.

Dlatego najważniejsze jest by tą podstawową część życia mieć tak zorganizowaną – by wracać do niej z przyjemnością. Powiem Wam, że jest to możliwe. I jakby na to nie patrzeć – do następnych wakacji mamy jeszcze trochę czasu. I może to jest właśnie teraz najlepszy moment by zastanowić się jakie zmiany wprowadzić w swoim życiu by na wakacje wyjeżdżać z przyjemnością ale też z przyjemnością z nich wracać. Depresja po wakacjach może nie być w przyszłym roku Twoim tematem. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć – zapraszam Cię na konsultacje.

Zapraszam Cię do wysłuchania podcastu – rozmowy na temat samopoczucia związanego z zakończonym sezonem urlopowym. (PODCASTY BRZMI ZNAJOMO? dostępne są na Spotify, Apple iTunes, Anchor, Google Podcasts). 

 

Depresja po wakacjach - Katarzyna Sadowska Depresja po wakacjach - Katarzyna Sadowska Depresja po wakacjach - Katarzyna Sadowska Depresja po wakacjach - Katarzyna Sadowska Depresja po wakacjach - Katarzyna Sadowska Depresja po wakacjach - Katarzyna Sadowska Depresja po wakacjach - Katarzyna Sadowska Depresja po wakacjach - Katarzyna Sadowska Depresja po wakacjach - Katarzyna Sadowska Depresja po wakacjach - Katarzyna Sadowska Depresja po wakacjach - Katarzyna Sadowska Depresja po wakacjach - Katarzyna Sadowska